Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
vouzou

«Μίλησε» η… ψυχή του ΟΦΙ και το κατάμεστο «Βουζουνεράκειο»

«Έσπασαν» καρδιές την Κυριακή το απόγευμα στο «Πέτρος Βουζουνεράκης» της Ιεράπετρας, εκεί όπου ο ΟΦΙ για την 19η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, υποδέχθηκε τον Ερμή Ζωνιανών σε ένα παιχνίδι «τελικό» παραμονής και για τους δύο.

Οι «ασπρόμαυροι» της Ιεράπετρας αν και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 0-1 με γκολ του Ηλιόοουλου στο 19, με αντεπίθεση… διαρκείας στην επανάληψη κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, με τέρματα των Παπαδόπουλου (55’) και Μπλέντι (73’) και να πάρουν τη νίκη «χρυσάφι» με σκορ 2-1, μία νίκη που τους φέρνει αγκαλιά με την παραμονή στην κατηγορία.

Η ψυχή που έβγαλαν στο χορτάρι ειδικά στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Μάγγου σε συνδυασμό με την ώθηση που είχε η ομάδα από τον συγκλονιστικό της κόσμο, ήταν τα δύο στοιχεία που χάρισαν στον ΟΦΙ το πολύτιμο «τρίποντο».

Ο κόσμος στην εξέδρα που είχε κατακλύσει κάθε γωνιά του γηπέδου δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και να… σπρώχνει την αγαπημένη του ομάδα στη νίκη.

Με τρία ματς να απομένουν μέχρι το φινάλε και τους «ασπρόμαυρους» να έχουν διαφορά 4 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη, ο ΟΦΙ ουσιαστικά κρατάει την τύχη στα δικά του χέρια.

Στον σύλλογο της Ιεράπετρας γνωρίζουν καλά πως δεν μπορούν να σταθούν άλλο στις «δάφνες» του αγώνα με τον Ερμή, καθώς ακολουθεί πλέον ένα εξαιρετικά δύσκολο ματς, αυτό με το Αιγάλεω εκτός έδρας το Σάββατο 24 του μηνός.

Ένα παιχνίδι όπου οι «ασπρόμαυροι» είναι αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και να επιστρέψουν στην Ιεράπετρα με το θετικό αποτέλεσμα στις αποσκευές τους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε αυτή την 19η αγωνιστική στον 8ο όμιλο είχαν ως εξής: Ηρόδοτος–Κηφισιά 2-1, Ατσαλένιος – Φωστήρας 1-0, Ηλυσιακός – Άγιος Ιερόθεος 0-2, ΟΦΙ-Ερμής Ζωνιανών 2-1, ΑΕ Μηλοποτάμου-Αιγάλεω 4-2. Ρεπό είχε ο ΑΟ Παλαιόχωρας.